Muzyka świata na scenie MasterCard World Music

Wed Apr 22 11:03:55 2015

Jak co roku Sziget prezentuje muzykę z każdego zakątka świata, która spotyka się na wyjątkowej MasterCard World Music Stage. To prawdziwa perła Sziget Festival, na której spotykają się najwspanialsi artyści reprezentujący brzmienia oryginalne i rzadko obecne w mediach głównego nurtu – w tym roku skupiamy się głównie na kulturze cygańskiej. Przypominamy również, że tańsze karnety z  puli Advance Round 1 dostępne są tylko do 1 kwietnia. 

Scena z muzyką świata to tradycja pielęgnowana przez Sziget od początku istnienia festiwalu, doceniana zarówno przez oddanych fanów muzyki etnicznej, jak i tych, którzy trafiają w to miejsce Wyspy Wolności przypadkiem – i zostają na dłużej, oczarowani magią i prawdą tych dźwięków. MasterCard World Music Stage to scena łącząca program kilku innych – obecnie już nieistniejących, takich jak Roma Tent, Afro-Latin Reggae Stage i wioska Hungaricum.

Muzyka świata jest ważna i doceniana nie tylko na Sziget, ale na Węgrzech w ogóle i organizatorzy festiwalu z dumą podkreślają swoją misję. Fakt, że międzynarodowe targi WOMEX gościć będą w październiku 2015 roku w Budapeszcie to kolejny wielki krok we właściwym kierunku. Fani muzyki świata nie tylko więc będą bawić się doskonale przy MasterCard World Music Stage, ale też powrócą do stolicy Węgier jesienią po więcej wrażeń. Szczegółowych informacji o WOMEX szukajcie tutaj: www.womex.com.

Jak już wspominaliśmy, w 2015 roku program sceny World ze szczególną emfazą odnosi się do tradycji muzyki cygańskiej, pochodzącej z każdego zakątka świata. Dhoad Gypsies from Rajastan to na przykład kolektyw doświadczonych, uduchowionych pieśniarzy, muzyków i tancerzy z Indii, a Rumunię reprezentować będą muzycy grupy Taraf de Haidouks, witalnej romskiej tradycji z tego regionu. Z kolei Goran Bregovic Wedding and Funeral Band zaprezentuje jedyną w swoim rodzaju miksturę cygańskiej orkiestry dętej z tradycyjną bułgarską polifonią i mocnym, elektrycznym, rockowym akcentem, a Boban Marković przypomni, dlaczego jest najpopularniejszym trębaczem na Bałkanach. Wyjątkowo zapowiada się koncert The Egyptian Project francuskiego producenta Jérôme Ettingera, który zebrał wokół siebie wybitnych egipskich wirtuozów i połączył ich uduchowione partie ze współczesną elektroniką. Debiutancki album formacji, zatytułowany „Ya Amar” to najważniejsza płyta z Egiptu od czasu politycznego przewrotu w tym kraju. Węgierska scena reprezentowana będzie przez Romengo, których współczesna wizja muzyki romskiej charakterystyczna jest dla wschodu Europy, a także Parno Graszt, stawiających na wierność tradycji.

Choć cygańskie brzmienia zdominują w tym roku MasterCard World Music Stage, znajdzie się na niej również miejsce dla muzyki innych nacji, z różnych stron świata. Jasno zalśni gwiazda Marizy, urodzonej w Mozambiku mistrzyni fado, tego portowego, portugalskiego bluesa. Z Niemiec przyjadą czarodzieje dęciaków LaBrassBanda, z Londynu najpopularniejszy zespół klezmerski Europy czyli She’Koyokh. Mocniejsze, afrorockowe brzmienia dominują w muzyce mauretańskiej wokalistki Noury Mint Seymali, spadkobierczyni legendy i umiejętności griotów, a szaleństwo afrobeatu sprowadzi na Wyspę Wolności niesamowity kolektyw fińsko-beniński, czyli Helsinki-Cotonou Ensemble.

Imam Baildi samplują grecką muzykę z lat 40. i 50., by połączyć ją z elektronicznym bitem i wibracją muzyki kubańskiej. Roy Paci & Aretuska Allstars to słońce Italii zaklęte w nieco łobuziarkich dźwiękach, a znakiem rozpoznawczym Antwerp Gipsy-Ska Orkestra jest rzadko spotykany mariaż wschodnioeuropejskich brzmień cygańskich z jamajskim reggae i ska. HK & Les Saltimbanks to Francuzi, którzy swoje chansons, prowadzone przez akordeon i skrzypce, mocno podlewają hiphopowym sosem, a etno-chaos DakhaBrakha dobrze jest już w Polsce znany i lubiany. Nie tylko u nas zresztą – ukraińska formacja wraca na koncerty w Europie po długich i pełnych sukcesów wojażach po Stanach Zjednoczonych. Etniczno-punkowe reggae Che Sudaka dawno już rozsławiło tę formację poza Barcelonę, za to La Chiva Gantiva (czyli trzech Kolumbijczyków, dwóch Belgów, Francuz i Wietnamczyk) są dopiero na fali wznoszącej. I tej fascynującej muzycznej fontanny afro-kolumbijskiej energii nic nie zatrzyma… Jeśli natomiast chcecie posmakować muzycznych tradycji południowych Włoch, nie możecie przegapić koncertu utworzonej 40 lat temu formacji Canzoniere Grecanico Salentino z Puglii.

Będzie też żywiołowy węgierski Besh o droM, brawurowo łączący folk z nowymi brzmieniami, a także jeden z pierwszych zespołów wykonujących muzykę karaibską za Żelazną Kurtyną, czyli LB27, legenda węgierskiego reggae. Do tańca porwie nas Pannonia Allstars Ska Orchestra (PASO), czyli wybuchowa mieszanka ska z muzycznymi nurtami Europy Wschodniej. Söndörgő to z kolei formacja, która kontynuuje, również bardzo ważne na Węgrzech, tradycje muzyki południowych Słowian, Serbów i Chorwatów. A jeśli chcecie potańcować przy tradycyjnym madziarskim folku, Szalonna és Bandája zajmie się wami. I pamiętajcie, pod MasterCard World Music Stage impreza nigdy się nie kończy, o co już zadbają DJ-e: GypsySoundSystem, DJ Borzin, DJ Luca Vaga, DJ Lord Sassafras i DJ Tagada.

Polskimi partnerami Sziget Festival 2015 są: Spring Break, Mówią Na Mieście, KinkyOwl.pl, Brand New Anthem i Outrave.