•  
  •  
  •  
  •  

Historia

Historia Sziget rozpoczęła się w momencie, kiedy muzyk Péter Müller i menedżer Károly Gerendai  zaczęli rozmawiać o potrzebie zorganizowania dużego festiwalu na Węgrzech. Wydarzenia, które zainspiruje młodych mieszkańców, a także zainteresuje turystów i da im szansę na świetną wakacyjną zabawę. Te przemyślenia zbiegły się coraz bardziej popularnym, nostalgicznym powrotem do klimatu muzyki lat 60. i 70., kojarzonej z Festiwalem Woodstock, co tylko zachęciło Müllera i Gerendaia do przedstawienia swojego pomysłu szerszemu gronu.

Mimo braku doświadczenia, biura ani wsparcia finansowego, prace nad imprezą szybko ruszyły pełną parą. Wiosną 1993 roku w oparciu o kontakty Petera oraz oszczędności i umiejętności menedżerskie Károla powstało Sziget Ltd. Chwilę później miał ruszyć ich wymarzony festiwal.

1993 - Wyspa Studencka

Na pierwszej edycji Sziget (początkowo zwanego Diáksziget lub Wyspa Studencka), którą swym patronatem objął sam prezydent Węgier, bawiły się  43 tysiące  miłośników muzyki. Dla nich zorganizowano 200 koncertów na dwóch scenach, 80 filmów wyświetlanych w kinie plenerowym oraz 40 produkcji teatralnych. Pozytywne przyjęcie nowej imprezy popsuł nieco słaby wynik finansowy, ale dzięki szybkiej pomocy miasta, projekt pod nazwą Sziget mógł kontynuować swoje dzieło.

1994 - Eurowoodstock

Po artystycznym sukcesie pierwszej edycji, Müller i Gerendai od razu przystąpili do organizacji następnej. W 1994 roku przypadała 25. rocznica legendarnego Festiwalu Woodstock, dlatego organizatorzy postanowili oddać hołd matce wszystkich festiwali, zapraszając na swoją imprezę nie tylko wykonawców węgierskich, ale także artystów ze środowisk międzynarodowych.
Fani byli zachwyceni - łączna suma gości przewyższała pierwszą edycję o 100 tysięcy osób! Publiczność bawiła się na koncertach takich wykonawców, jak Jethro Tull, Ten Years After, Frank Zappa’s Grandmothers of Invention, Jefferson Starship, Birds, Blood Sweat and Tears oraz Eric Burdon.
 
Sukces Eurowoodstock odbił się szerokim echem także zagranicą, włączając stację MTV, która wspomniała o Festiwalu przy okazji wszystkich oficjalnych imprez związanych z rocznicą Woodstock. Problemem był znów budżet, ponieważ koszty znacznie się podniosły (potroiły sie względem poprzedniego roku), nie mniej jednak entuzjazm nie opuszczał organizatorów, którzy już myśleli o kolejnej edycji imprezy , lecz nie da się ukryć, że potrzebowali zastrzyku finansowego na pokrycie strat po drugiej edycji. 

1995 – 1998 Przełom z Pepsi Sziget

Przy trzeciej edycji, Sziget dzięki pomocy dużego sponsora (festiwal zmienił nawet nazwę na Pepsi Sziget) zyskał zaplecze finansowe i cenne bezpieczeństwo. Stabilny budżet dawał gwarancję wysokiej jakości programu, pozwalając na zaproszenie jednego roku do Budapesztu Iggy'ego Popa, Therapy?, The Prodigy oraz Slasha, a później Davida Bowe, Motorhead, Rollins Band oraz Faith No More.
W 1997 roku na festiwal przybyło 260 tysięcy ludzi, korzystając z setek nie tylko muzycznych atrakcji. Sziget szybko rósł w siłę.

’99 – 2000

Choć na nadmiar wydarzeń festiwalowicze nie mogli dotąd narzekać, pod koniec lat 90. na Sziget stanęła jeszcze jedna scena – World Music. Nowe miejsce pozwoliło poszerzyć program imprezy, a tym samym przyciągnąć jeszcze większą publiczność. W 2000 roku frekwencja sięgnęła już poziomu 300 tysięcy.

2001

Rok później, po raz pierwszy w historii imprezy, wszystkie wejściówki na Sziget zostały wyprzedane. Na festiwalu bawiło się 360 tysięcy ludzi, a na samym koncercie Faithless - 40 tysięcy fanów. Guano Apes, Placebo czy Morcheeba cieszyły się frekwencją niewiele mniejszą.

2002

W 2002 roku Pepsi nie jest już sponsorem głównym, więc festiwal może wrócić do nazwy Sziget. Na dziesiątej, jubileuszowej edycji bawiło się 355 tysięcy ludzi, uczestniczących w ponad tysiącu różnych wydarzeń z udziałem 80 międzynarodowych gwiazd i… węgierskiego premiera. Péter Medgyessy skorzystał z szansy wykorzystania potencjału PR-owego festiwali i sam wziął czynny udział w tym coraz ważniejszym dla Węgrów wydarzeniu kulturowym.


2003

Rok 2003 przyniósł wiele nowych rekordów i to nie tylko tych frekwencyjnych. Na Sziget pobito kolejny Rekord Guinnessa, tym razem z ogromnym obrazem Festival Cyclorama (dzieło gigantycznych rozmiarów: 80 metrów długości, 390 metrów kwadratowych powierzchni), stworzonym przez publiczność. Na festiwalu ruszyła też TV Sziget, relacjonująca wszystkie najważniejsze wydarzenia imprezy.

2004

"Pokój, miłość i zabawa" – zorganizowaną pod takim hasłem kolejną edycję festiwalu znowu odwiedziło ponad 360 tysięcy ludzi. Czekało na nich 100 koncertów wykonawców przybyłych z 30 krajów, 400 węgierskich artystów i tysiące innych atrakcji. A jakby tego było mało, czwartego dnia festiwalu odnotowano trzymilionowego fana Sziget.

2005

Impreza w 2005 roku rozpoczęła się od pożegnalnego koncertu niezapomnianej węgierskiej gwiazdy Illés, najbardziej popularnego zespołu w latach 60. i 70. W następnych dniach zagrało na niej aż 170 zagranicznych artystów z 50 krajów, pobito też kolejne rekordy – sobotniego dnia frekwencja osiągnęła pułap 70 tysięcy widzów, publiczność utworzyła też największe na świecie serce (stworzone przez 3 tysiące uczestników w czerwonych koszulach), a jedna z gwiazd tej edycji, Sean Paul zaprosił na festiwal węgierską kadrę piłkarzy wodnych, niezwykle popularną po niedawnych sukcesach olimpijskich.

2006

Już dobrze znany w Europie Sziget, w 2006 roku tylko umocnił swoją pozycję na rynku, co najlepiej można zauważyć w statystykach: 76 hektarów zabawy, w tym 66 miejsc wydarzeń kulturalnych, 3,5 tys. metrów kwadratowych scen, 30 tys. metrów kwadratowych olbrzymich namiotów i 200 wydarzeń dziennie. Sziget stał się globalnym wydarzeniem, zapewniając w programie 250 występów zagranicznych wykonawców i witając gości z 44 krajów. Na imprezie bawiło się 385  tysięcy ludzi.

2007

Manu Chao pożyczył gitarę od frontmana węgierskiej gwiazdy Quimby, co skończyło się wspólnym, trwającym do świtu jam session na backstage'u, Pink zamówiła na scenę drinka, a te i inne atrakcje podziwiało ponad 350 tysięcy festiwalowiczów.
Na Sziget tym razem zameldowali się wykonawcy z 56 krajów, a samą scenę węgierską reprezentowało aż 500 zespołów oraz wiele produkcji kulturalnych.

2008

W 2008 roku fanów na festiwalu witały m.in. takie składy jak Iron Maiden oraz R.E.M. Bito też nowe rekordy, wyprzedano wszystkie wejściówki. Sziget zapisał się już na dobre na międzynarodowej mapie kulturalnej – udowodniła to chociażby wizyta na festiwalu francuskiego ministra kultury, Jacka Langa.

2009

Rok później na Sziget zjawiło się 390 tysięcy ludzi. Festiwal rozpoczął się specjalnym dniem pod hasłem ZARE - Muzyka Przeciwko Rasizmowi, a na terenie imprezy stanęła ogromna ściana (50 metrów długości, 2 metry wysokości) stworzona na wspomnienie muru berlińskiego przez ulicznych artystów z Węgier, Francji, Czech, Słowacji i Ukrainy.

2010

Siłę i potencjał Sziget dostrzegają najważniejsze europejskie gazety. Na festiwal przyjeżdżają dziennikarze "New Musical Express", "Guardian", "Mixmag" oraz "The Telegraph", rozmawiając na specjalnym panelu o miejscu Sziget na mapie Europy.

2011

W 2011 roku Sziget miał mocne podstawy do ubiegania się o tytuł "globalnej wioski", czy nawet "globalnego miasta". Wprowadzono innowacyjny system bezgotówkowych płatności, a Sziget-Budapest CityPass otworzył turystyczną część miasta dla wszystkich festiwalowiczów. Na ponad dwugodzinnym koncercie Prince'a bawił się Jeremy Irons, a Skin ze Skunk Anansie sprawdzała wytrzymałość widowni, skacząc na ręce szalejących fanów pod sceną. Takie rzeczy tylko na tej imprezie.

2012

Na kolejnej edycji twórcy festiwalu mogli świętować zdobycie nagrody dla Najlepszego Festiwalu podczas European Festival Awards – było to wielkie wotum zaufania od fanów na całym świecie. Poza tym festiwal  dostał się również do czołowej piątki w kategorii ulubionych festiwali artystów, co najlepiej świadczy o potężnej marce węgierskiej imprezy.
Szukacie alternatywy dla Glastonbury? Jedźcie na Sziget – zachęcał sam założyciel tego pierwszego, Michael Eavis. W kolejnym roku jego słowa nie tracą nic na aktualności.

more days to buy

dni na kupienie biletów

Advance Round 1

do 30 kwietnia, godz. 24